APTGL60DDA120T3G
Berton Electronics Limited
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
APTGL60DDA120T3G
Category : Discrete Semiconductor Products Transistors IGBTs IGBT Modules
Current - Collector (Ic) (Max) : 80 A
Product Status : Active
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Bulk
Series : -
Package / Case : SP3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic : 2.25V @ 15V, 50A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 1200 V
Supplier Device Package : SP3
Mfr : Microchip Technology
Operating Temperature : -40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector Cutoff (Max) : 250 µA
IGBT Type : Trench Field Stop
Power - Max : 280 W
Input : Standard
Input Capacitance (Cies) @ Vce : 2.77 nF @ 25 V
Configuration : Dual Boost Chopper
NTC Thermistor : Yes
Base Product Number : APTGL60
Description : IGBT MODULE 1200V 80A 280W SP3
Stock : In Stock
Shipping Method : LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms : L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union,
Contact Now
IGBT Module Trench Field Stop Dual Boost Chopper 1200 V 80 A 280 W Chassis Mount SP3
Product Tags:
IGBT module 1200V 60A